Performa
Festival performansa ima v Mariboru že dolgoletno tradicijo – prvega z imenom Sen žice je v Mariboru v stari galeriji Media Nox na Orožnovi ulici leta 1993 izpeljal Beno Artnak v organizaciji Mladinskega kulturnega centra Maribor, leta 2000 pa je festival prevzel Tomaž Brenk – takrat je prvič potekal pod imenom Performa. Performa je bila zasnovana kot drugačni, drzni festival sodobnih scenskih umetnosti. Domače občinstvo je nagovarjala skozi prizmo svežih, morda za mnoge šokantnih sodobnih multimedijskih in scenskih prijemov in form. Je eden tistih festivalov, ki je oral ledino v drugačnost in s svojo zasnovo vzpodbudil nastanek sorodnih festivalov v Mariboru in njegovi neposredni okolici (Drugajanje, ki je namenjeno srednješolski mladini, NagiB, festival eksperimentalnega giba, Fronta, Platforma). Po odhodu Brenka je festival nekaj let preizkušal drugačne programske koncepte. Tako je Performa med letoma 2004 in 2009 dajala večji poudarek produkcijam s področja sodobnega plesa. Po pojavu novega, Performi preveč sorodnega mariborskega festivala Prestopi, smo se odločili, da svoj fokus malce preusmerimo, vendar še vedno upoštevamo prvotno vizijo festivala – prikazati hibridne, multimedijske in eksperimentalnim praviloma neinstitucionalne umetniške projekte, ki preizkušajo meje žanrov in iščejo nove izraznosti in sporočilnosti v skladu s tendencami oblikovanja sodobnega sveta, pa naj si bodo tehnološke, ekološke, znanstvene, socialne, estetske, etične, filozofske, svetovnonazorske ali ekonomske. Performa danes ponuja performanse, video projekcije, video in performans predavanja, ulične performanse, pogovore z ustvarjalci in koncerte.
Po tem ko smo leta 2010 festival redefinirali in na novo profilirali, smo v program začeli uvrščati performanse z različnih umetniških področij, ne le s področja uprizoritvenih umetnosti. Zanimajo nas avtorji, ki razvijajo specifičen in lasten jezik, tudi onkraj meja določenega medija, in so s svojimi stvaritvami prisotni v mednarodnem prostoru. Zanima nas denimo performativno v glasbi, literaturi, fotografiji, likovni umetnosti …
Dva stalna programa v okviru Performe sta VideoPerforma in serija performans predavanj, avtorja slednjih sta Katarina Stegnar in Miha Horvat (son:DA).
Že v letu 2010 se je Performa z odrov vrnila v galerije, na ulico, v neinstitucionalne prostore. Razlogov za takšno odločitev je več: manj sredstev iz proračuna Performe gre zdaj za tehnično izvedbo produkcij in gostovanj – MKC Maribor kot je znano nima svojega odra – več ga ostane za kvalitetnejšo izpeljavo produkcij. Gre tudi za odkrivanje potencialov, omejitev ali specifik določenih prostorov ali okolij. Premiero performativne instalacije Janje Rakuš z naslovom Klikni moje rane smo na primer pripravili v Evangeličanski cerkvi, s čimer je vsebina projekta dobila povsem druge konotacije, kot če bi bil projekt izveden v galerijskem ali kakšnem drugem konvencionalnem prireditvenem prostoru. Z leti smo ugotovili, da če delamo dogodke zgolj v konvencionalnih prostorih, pritegnemo le publiko, ki je tudi sicer vezana na te prostore – torej "že prepričane". Z izbiro nekonvencionalnih lokacij in prostorov seveda želimo področje performansa in festival tudi širše popularizirati.